Kúpa nehnuteľnosti je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Správne rozhodnutie a odhodlanie však je nie je jediné, čo na ceste za novou nehnuteľnosťou potrebujete. V dnešnom článku vám poradíme, ako postupovať a na čo nezabudnúť.
1. Ujasnite si predstavu o budúcej nehnuteľnosti
Na realitnom trhu sa pohybujú stovky nehnuteľností. Ujasnite si, o aký typ nehnuteľnosti máte záujem.
Chcete bývať v dome alebo byte? Dokážete robiť kompromisy alebo máte už v hlave predstavu, ktorá je smerodajná? Ak áno, gratulujeme.
Teraz môžeme prejsť na ďalší dôležitý krok.
2. Vyberte si lokalitu s dobrou vybavenosťou a dostupnosťou
Lokalita, v ktorej sa bude váš vysnívaný domov nachádzať by nemala byť príliš ďaleko od vašej práce a školy či škôlky vašich detí.
Pred kúpou nehnuteľnosti si zistite, aká je v okolí občianska vybavenosť a dopravná dostupnosť do najbližšieho mesta.
Náš tip: V prípade, že sa sťahujete do lokality, ktorú nepoznáte, navštívte ju ešte predtým, ako pristúpite ku kúpe. Možno sa dozviete viac o pomeroch, ktoré tam panujú. Zároveň si overíte, či je táto oblasť taká čistá a bezpečná, ako sa vám zdala na prvý dojem.
Veľkou výhodou, je blízkosť zelene v podobe parkov a hájov. Počas letných mesiacov predstavujú zelené plochy prirodzené ochladenie okolia. Navyše ich môžete využívať na prechádzky či beh.
3. Zvoľte si spôsob financovania nehnuteľnosti
Po jasnom utriedení predstáv, nastupuje na rad financovanie nehnuteľnosti. Výber možností financovania vám určí hranice, v ktorých sa môžete pohybovať.
Najčastejšie máte tieto možností, ako financovať vašu budúcu nehnuteľnosť:
– hypotekárny úver,
– vlastná hotovosť,
– kombinácia oboch možností.
Hypotekárny úver
Hypotekárny úver patrí medzi najčastejšie spôsoby, ako financovať kúpu nehnuteľnosti v prípad mladých rodín. Výška hypotekárneho úveru sa odvíja od vášho príjmu a ďalších individuálnych podmienok stanovených bankou.
Náš tip: Poraďte sa s hypotekárnym špecialistom. Prevedie vás svetom úverov a zoznámi s ponukou jednotlivých bank.
V prípade, že máte záujem o financovanie nehnuteľnosti v plnej výške obráťte sa na odhadcu. Odporúčame vám vybrať si vždy odhadcu, ktorý je zastrešovaný bankou, z ktorej čerpáte hypotekárny úver. Na základe odhadu bankového odhadcu vám banka povie, či môžete nehnuteľnosť hradiť v celej výške úveru.
Náš tip: V žiadnom prípade sa nesnažte odhad bankového odhadcu nadceniť alebo inak ovplyvniť.
Vlastná hotovosť
Ďalším spôsobom financovania nehnuteľnosti je vlastná hotovosť. Využite úspor má ale svoje špecifiká. Napríklad, pri kúpe nehnuteľnosti, ktorú financujete z vlastných zdrojov, máte možnosť vyjednávať s predávajúcim o výške sumy.
Náš tip: Ak plánujete na kúpu nehnuteľnosti využiť vlastné zdroje, stanovte si maximálnu sumu, ktorú do nehnuteľnosti investujete.
Hotovosť poskytuje možnosť pokryť veľkú časť bremien, ako sú exekúcie, hypotekárny úver predchádzajúceho majiteľa či dlhy iného charakteru.
Bez vyriešenia predchádzajúcich bremien nie je možné, aby správa katastra prepísala nehnuteľnosť na nového majiteľa. Platba v hotovosti prináša značné urýchlenie celého prevodu nehnuteľnosti.
Kombinácia oboch možností
Kombinácia oboch možností je najvýhodnejšia, a to z viacerých dôvodov.
Hlavný dôvod je, že banky nesúhlasia so stopercentným financovaním nehnuteľnosti z hypotekárneho úveru. Maximálne prostriedky plynúce z hypotekárneho úveru predstavujú najčastejšie 80 % celkovej sumy nehnuteľnosti. Rozdiel medzi kúpnou sumou a hypotekárnym úverom môžete dorovnať vaše vlastné zdroje.
Ďalší dôvod je, že nehrozí žiadna finančná strata týchto zdrojov. Po schválení hypotekárneho úveru podpíše predávajúci v banke záložné zmluvy, ktorými v prospech kupujúceho zakladá svoju nehnuteľnosť. Vzniká tak istota, že žiadna zo strán nepríde počas predaja o svoj majetok či financie.
Náš tip: Všetky náležitosti týkajúce sa hypotekárneho úveru sa snažte vyriešiť skôr, ako dôjde k podpisom zmlúv. Ak máte skutočný záujem o nehnuteľnosť, prichádza na rad rezervačná zmluva spojená s rezervačným poplatkom. V prípade, že vám banka úver neschváli, pretože pre ňu nepredstavujete dostatočne solventného klienta, o túto hotovosť prichádzate a nemáte nárok na jej vrátenie.
4. Začnite s obhliadkami
Tento krok sa v podstatnej miere prelína s predchádzajúcim. Na obhliadky prichádza ten správny čas, keď máte ujasnenú predstavu o nehnuteľnosti, lokalite a viete, v akej výške vám bude priznaný hypotekárny úver. Prípadne disponujete dostatočnou hotovosťou, z ktorej budete celú nehnuteľnosť financovať.
Náš tip: Určite oslovte realitného makléra. Ušetríte čas, peniaze a zvýšite aj bezpečnosť celého prevodu nehnuteľnosti. S profesionálnym maklérom neprichádzate o čas úzkostlivým sledovaním realitných portálov. Máte prístup k exkluzívnym ponukám a viete, kedy sa konajú obhliadky. Získate istotu, že ponuky, ktoré sa k vám dostali sú seriózne a nehrozia žiadne podvody. Realitný maklér vám tiež prezradí, či sú vaše očakávania reálne a váš rozpočet správne nastavený.
Obhliadky nehnuteľnosti sú prvý krok vo výbere nehnuteľnosti. Pri filtrovaní ponúk vám pomôžu aj videoobhliadky. Získate s nimi lepšiu predstavu dispozičnom riešení a nadobudnete prvý dojem z nehnuteľnosti.
Pri obhliadkach sa ale už zamerajte na získanie odpovedí na tieto kľúčové otázky:
– Prešla nehnuteľnosť rekonštrukciou?
– Aký je vek nehnuteľnosti?
– Je nehnuteľnosť zaťažená vecným bremenom?
– V akom stave je elektrika, voda, kúrenie či plyn?
– Aké pomery vládnu v susedstve?
– Je v priestoroch vysoká vlhkosť, ktorá môže podnietiť vznik plesní?
O technickom stave nehnuteľnosti poskytne neoceniteľné informácie znalecký posudok, ktorý je súčasťou žiadosti o hypotekárny úver.
Náš tip: Ak nehnuteľnosť financujte z vlastných zdrojov, vyhľadajte kvalitného odhadcu, ktorý vám vystaví odhad ceny nehnuteľnosti. Tento odhad potom porovnajte so žiadanou sumou. Vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam a potrebe rekonštrukcie hneď po kúpe.
V prípade, že sú všetky náležitosti v poriadku môžete pristúpiť k rezervačnej zmluve a zloženiu rezervačného poplatku.
5. Prepis na katastri a vyplatenie sumy
O prepis na katastri sa stará realitný maklér, ktorý rovnako pripravuje potrebné zmluvy – rezervačnú i kúpnu.
Po podpise kúpnej zmluvy má kataster mesiac na prevedenie na nového majiteľa. Následne banka prevádza financie plynúce z úveru na predávajúceho nehnuteľnosti a celý proces sa úspešne uzatvára.
Náš tip: Profesionálny maklér vás dokáže previesť celým procesom kúpy jednoducho a bez komplikácií. Sprostredkuje vám dôležité informácie, pripraví zmluvy a postará sa o úspešného dotiahnutie celého obchodu. Ušetrí váš čas aj peniaze.
Máte otázky? Neváhajte a kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme s nájdením vysnívaného bývania a postaráme sa o vytvorenie potrebných zmlúv a úspešný prepis na katastri.
S nami bude vaša kúpa vysnívanej nehnuteľnosti skutočne jednoduchá.